Online TerapiDanışan Yorumları

Korona Günlerinde Yalnızlık ve Korku Duygusu

Yalnızlık

yalnızlık duygusuYalnızlık duygusu gerçekten yalnız olanlar ya da kalabalıklar içinde yalnız hissedenler için de benzer bir deneyim. Her ikisinde de kişi duygusal anlamda ihtiyaç duyduğu yakınlığı diğerinden alamadığı için yalnız hisseder.
Yakınlık her insanın en temel ihtiyacıdır. İnsan dünyaya geldiği andan itibaren ilişkiye, yakınlığa, temasa ihtiyaç duyar. Çocuğun ilk ilişkisi kendine bakım veren kişiyledir yani anneyle. Dolayısıyla yalnızlık duygusu anne ile olan ilişkideki kopukluktan meydana gelir. Anne özellikle kişinin bebeklik döneminde bir sebepten çocukla yakınlık kuramadıysa bu kişiler yetişkin olduklarında kendilerini yalnız hissederler. Freud şöyle der;” çocukken gece karanlıkta hissettiğimiz o endişe duygusu yalnızlık duygusunun temelidir. Büyüdükçe bu birincil deneyim gölgelenir”
Daha önceki yazılarımda korona sürecinin çocukluktaki duyguları aktifleştirdiğinden bahsetmiştim. Yalnızlık duygusunun temeli de Freud ‘un dediği gibi çocukluğa dayanır.Yalnızlık duygusuyla başetmek için;
1-Sizinle gerçek yakınlık kurabilen kişilerle görüşün. Bu duyguyu hissedersiniz. Gerçek yakınlığın duygusu iyileştiricidir. Çocukluktaki travmaları onarmaya yardım eder.
2-Yalnızlık duygusunun da tıpkı diğer duygular gibi geçici olduğunu bilin. Yalnız hissettiğinizde bu duygudan kaçmayıp yalnızlık duygusunda kaldıkça beyninizin yalnızlığa toleransı artar. Önemli olan bu duygu geldiğinde fark edip, duygu geçinceye kadar duyguda kalabiliyor olmanız.
3-Çocukken yalnız hissettiğiniz anıları bulun. Bu anıları buldukça duygunuz yatışır.

Kaygı, Korku ve Endişe Duygusu

Kaygı, korku ve endişe duygusu kişinin ruhsal veya fiziksel olarak tehdit edici bir duruma vermiş olduğu tepkidir. Korona sürecinde her insanın kaygı hissetmesi ruhsal olarak sağlıklı olduğu anlamına gelir. Kaygının kendi içinde basamakları vardır. Günlük hayatımızda bir sınava girerken, topluluk önünde konuşurken, önemli bir iş toplantısından önce kaygı hissetmek normaldir. Normal düzeyde hissedilen kaygı odaklanmayı artırır, başarılı ve efektif olmamızı sağlar.
kaygı korku ve endişe duygusuKaygı çok yükseldiğinde ve kaygıya korku duygusu eşlik ettiğinde durum farklılaşır. Korku vücutta kortizol salınımına sebep olur. Kortizol ise kalp çarpıntısı, huzursuzluk, dikkat dağınıklığı ve nefes darlığına sebep olur. Korona günlerinde yüksek düzeyde bir kaygı hissediyorsanız ilk tavsiyem bu konuda bir uzmandan yardım almanız olacaktır. Kaygı çok yükseldiğinde beynin normal işleyişi sekteye uğramaya başlar. Ve gerçeklik duygusunda değişiklikler olur. Yani çevrenizdeki insanlara olan güven duygunuz bozulur, daha alıngan ve hassas olursunuz hatta bu durum uzun sürerse intihar düşünceleri de gelebilir. Kaygı düzeyi normal ya da normalin biraz üstünde olanlara tavsiyelerim;
1- Fiziksel egzersiz yapmak kaygı duygusunu hafifletir. Özellikle yavaş tempolu fiziksel egzersiz yapmanızı öneririm. Pilates ya da yoga gibi.
2-Gün içinde çok fazla şeker tüketmek kaygı duygusunu artırır. Şeker tüketimini kısıtlayın.
3-Çocukken bu duyguyu nasıl deneyimlediğiniz, çocukluk anınızla bağlantı kurun.

Psikoterapist – Aile Danışmanı Gülcem Yıldırım

Yalnızlık duygusuyla ilgili videomu izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bakırköy Psikolog

Bakırköy Psikolog | Psikoterapist - Aile Danışmanı Gülcem Yıldırım; kişilik bozuklukları, emdr, eft, bireysel psikoterapi alanlarında çalışan, Ataköy Psikolog, Bahçelievler Psikolog adreslerinde de hizmet vermektedir.

Kişilik Bozuklukları

Kişilik bozukluğu kişinin çevreye uyumunu, günlük işlevselliğini bozan, kendinde gerilim- kaygı hali oluşturup, içinde yaşanılan kültürün beklentilerinden sapma gösteren, süreklilik taşıyan bir hal alması durumunda bahsedilen bedensel, düşünsel ve ruhsal özelliklerdir....

EMDR

EMDR, Türkçe açılımıyla Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme, güçlü bir psikoterapi yaklaşımıdır. Bugüne kadar her yaştan yaklaşık 2 milyon kişinin farklı tiplerde psikolojik rahatsızlıklarının başarıyla giderilmesini sağlamıştır.

Bireysel Psikoterapi

Psikoterapi Nedir?

Bireysel Psikoterapi dediğimiz zaman yetişkin bir bireyin günlük yaşantısını etkileyen, bozan ya da sekteye uğratan her türlü ruhsal sıkıntıdan söz etmek mümkün. Normalliğin tanımı yapılırken hep şu ifade kullanılır, kişinin kendi iç dünyasıyla barışık, sosyal çevresiyle uyumlu bir hayat yaşaması.

Psikolog Bakırköy

Ataköy Psikolog | Psikoterapist - Aile Danışmanı Gülcem Yıldırım, psikoterapi desteği görmek isteyen kişinin hayatında yanlış giden bir şeyler olduğunu fark etmesi ve bununla ilgili değişime açık olmasını bekleriz. Çoğu zaman bireysel danışma için başvuran danışanların arzusu iyi hissetmektir. Bu çok doğal bir istek olmakla beraber danışmanın süreciyle uyuşmaz. Psikoterapiye gelen danışanlar hayatlarında yapacakları her değişiklikten sonra kötü hisseder. Bunun sebebi beynin bir konfor alanı vardır. hep aynı şeyleri yapmak ister, hep aynı yoldan yürümek ister, evde bile hep aynı koltukta oturmak ister. Dolayısıyla kişi psikoterapi sürecinde hayatıyla ilgili yaptığı her değişiklikte kaygı, korku, endişe gibi bilinmezliğin getirdiği doğal duygularla karşılaşır. Bu süreç geçici olmakla beraber kişinin danışmadaki beklentisiyle uyuşmazlık gösterir çoğu zaman.

Seans Odasında Ne Olur?

Psikoterapi odası kişinin zaman zaman canının acıdığı, ağladığı, üzüldüğü, şaşırdığı, farkındalığının arttığı, ilişki kurma yetisinin kuvvetlendiği kendine bakma yeridir. Kişi bu odada kendisiyle tanışır, neyi sevdiğini, hangi durumlarda öfkelendiğini, neyin onu üzdüğünü, aslında kim olduğunu görür. Uzun, keyifli, zorlu, umutlu bir yolculuktur. Bu yolculuğun sonunda ithaki(mutluluklar ülkesi) ülkesi yoktur.

Bahçelievler Psikolog

Bahçelievler Psikolog | Psikoterapist - Aile Danışmanı Psikolog Gülcem Yıldırım: Hayat devam ettikçe kötü duygular da devam eder, kayıplar, üzüntüler, öfkeler hepsi devam eder. Psikoterapide kişi bu duygularla nasıl başa çıkacağını öğrenir. Duygularıyla savaşmak yerine onları kabul edip, varolmasını izin verip, onları seyretmeyi öğrenir. Hissettiklerinin anlamını kendi kendine bulmayı öğrenir. Arkadaşım öyle dediği için bu kadar üzüldüm, annem şöyle davrandığı için öfkelendim, bu kadar çok çalıştığım için bunaldım demeyi öğrenir.Psikoterapiden sonra çocukluğunda yaşadığı problemlerle bugün karşılaştığında duygusu daha hafif olur. Çocuklukta üzüntü veren anıların duygusu boşaldıkça kişide hafifleme, genişleme, özgürleşme duyguları olur. Psikoterapi sürecinden sonra eskisi kadar yüksek duyguları olmaz. Eskisi kadar dibe çökmez. Üzüntüsü daha az ve geçici olur. Çocukluğunda yaptığı, iyi hissettiren davranışları bulmak da psikoterapi sürecinin ilerlemesinde kişiye çok katkı sağlar. Çocukluğunuzda yaptığınız, iyi hissettiren davranışları bugün yapmak kişinin iyileşmesini sağlar. Sebebi kişinin kendisiyle bağ kurmasıdır, kendi gerçek kimliğiyle bağ kurması.

Psikoterapi sürecinde bireysel psikoterapi konusunda destek verdiğim ruhsal problemleri şu şekilde sıralayabilirim;

Depresyon, Kayıp ve yas danışmanlığı, fobiler, Travma ve iyileşme, Panik Atak, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Bağımlılık, Özgül Fobi, Sosyal Fobi, Yaygın Anksiyete Bozukluğu, Kişilik Bozuklukları

Online Danışma Nedir? Online Danışmanın Faydaları

Online danışma ile olan talep teknolojinin ve internet kullanıcılarının günümüzde hızla artması ile beraber ciddi oranda artış göstermiştir. İnternet kullanımının yaygınlaşması, bütün dünyaya erişimi tek bir tuşa indirgemiştir. Ülkemizde henüz çok yaygın olmasa da, dünyada yaygın olarak kullanılan online danışmanın ükemizde de çok yakın bir gelecekte hızla yaygınlaşacağı kanaatindeyim.

Günümüzde zaman, ulaşım ve yoğun iş şartları nedeniyle pek çok kişi yüz yüze psikoterapi desteği almakta zorlanıyor. Hal böyle olunca psikoterapi desteği almak için online psikoterapiye olan ilgi ve talep gitgide artıyor. Online psikoterapi özellikle; yurt dışında bulunup dil sorunu nedeniyle psikoterapi desteği alamayan kişiler, yoğun iş temposundan dolayı zaman bulamayanlar, içe dönük kişiler, hali hazırda psikoterapi desteği alırken şehir ya da ülke değişikliği yapanlar ve herhangi bir sebepten yüz yüze terapiyi tercih etmeyenler için kurtarıcı bir nitelik taşıyor.

Online Danışma Nasıl Yapılır? Online Psikolog

Online Danışma ;internet üzerinden görüntülü ve sesli olarak gerçekleştirilen bir psikoterapi hizmetidir. Online Danışma uygulaması genellikle Skype üzerinden yapılır. Bu psikoterapi seansları için internet bağlantınızın,bilgisayarınızın ya da telefonunuzun olması yeterlidir. Online Danışma sırasında sessiz, rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortam olması gerekir.Zuhuratbaba Mah. İncirli Cad. No:47 Osmancık Apt. Kat:1 daire 2, Bakırköy