Anasayfa / Psikoloji Yazıları / Suçluluk Duygusu

Suçluluk Duygusu

-Bir baltaya sap olmazsın sen

-Senden hiç bir şey olmaz şuraya yazıyorum

-Sakar

-Korkak

-Uyuşuk

-Yaramaz

-Huysuz

-Düzensiz

-Zevksiz….

Suçlanarak büyüyen çocuklar yaptıkları her işte kendilerinde bir kusur arar. İçlerinde çocukken onlara bu şekilde seslenen yetişkinlerin seslerini duyarlar.

Dışarda sürekli sizi eleştiren sesler ergenlikten sonra sizin iç sesiniz olur.

İKİLİ İLİŞKİLERDE HEP KENDİNİZİ SUÇLARSINIZ

Sevgililik ilişkisinde, evlilik ilişkisinde hep kendinizi suclarsınız. Ben öyle yapmasaydım, ben şöyle davransaydım, ben bağırmasaydım, ben onu söylemeseydim….sunlar olmazdı diye uzayıp giden cümleler kurarsınız.

ANNEYE BENZEYEN EŞ, BABAYA BENZEYEN SEVGİLİ

Çocukluğu boyunca sürekli suçlanan çocuklar onları suçlayacak ilişkiler, onları suçlayan eşler secer. Anne gibi sürekli eleştiren bir eş seçer mesela bu kişiler. Anneye benzeyen eşin onu takdir etmesini bekler. Anneden alamadığı duyguyu annenin türevi birinden bekler.

ÇARESİZLİK

Sürekli suçlu hissetmenin altında yatan duygu çaresizliktir. Çaresizlik duygusu çocuğun duygusudur. Çocuk gerçekten kötü çocuk olduğunu ve bunun hiç bir zaman değişmeyeceğini zanneder. Kötü çocuk olduğuna kendisi de inanır.

Artık yetişkin olmuş kişi kadın veya erkek bir zamanlar çaresiz olan kendi çocukluğuna acırsa bu döngü hayat boyu devam eder. Geçmişte yaşadıklarının yasını tutup, bugünü yaşarsa iyileşir. Geçmişi değiştiremeyiz bugünü ve yarını değiştirebiliriz.

Sevgilerimle

Uzman Klinik Psikolog Gülcem Yıldırım

 

#psikolog #psikoloji #psikoterapi #psikoterapist #psikologgulcemyildirim #gulcemyildirim #terapi #terapist #klinikpsikolog #uzmanpsikolog #bakirkoypsikolog #incirlipsikolog #beylikduzupsikoloji #beylikdüzüpsikolog #bakırköypsikolog #psikolojikdestek #psikolojikdanışmanlık #psikolojikdanışman

Ayrıca Kontrol Et

SORUMLULUK

Sorumluluğunu üstlenen kişi özgürdür. Özgür kişi daha çok sevebilir der “Engin Gençtan” hoca. Yetişkin olmak …

error: Content is protected !!
Bize Sizi Arayalım

Uzman psikolog kadromuza soru sormak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz.

X
Biz Sizi Arayalım