RandevuDanışan Yorumları

Saldırgan ve Öfke ile Başetme Yolları

Saldırgan ‘lık ve öfke ikiye ayrılır…Biri kendine yöneltilen saldırganlık ve yıkıcılık diğeri başka kişilere yöneltilen saldırganlık.
Çocukluğunda dayak yiyen ya da şiddete maruz kalan çocuklar yetişkin olduklarında diğerine fiziksel şiddet uyguluyor. Diğer insanlara fiziksel şiddet uygulayıp çocukluğunda hiç dayak yemeyen birine henüz rastlamadım.

Kadınlarda Saldırgan ve Öfke 
Kadınların saldırganlığı daha çok kendilerine zarar verme şeklinde olurken erkeklerin saldırganlığı daha çok diğerine zarar verme şeklinde oluyor.
Kadınlarda çok fazla yemek yeme, uyuşturucu madde kullanımı, yoğun alkol kullanımı, histerik bayılmalar, hiç bitmeyen fiziksel hastalıklar (hastalık hastası olan kadınlar).
Erkeklerde ise dayak atma, duvarı yumruklama, küfretme, korkutma şeklinde oluyor.

Çocukken Şiddete Maruz Kalan İnsanlar
Bu kişilerin çocukluk anılarına baktığımız zaman çoğunlukla ya kendisi fiziksel şiddete uğruyor ya da bu sahneyi izliyor. Örneğin babası annesini dövüyor çocuk da bu sahneyi izliyor. Bunu izleyen çocuk ilerde kendisi bir yuva kurup evlendiginde aynı sahneyi tekrar ediyor. O da karısını dövüyor.

Çocuğunuzun Olması Kendi Çocukluk Travmalarınızı Tetikler
Çocuğunuz olduğunda sizin cocuklukta yaşadığınız travmatik deneyimler bilincdisinizda tetiklenir.
Çocuğunuza çok büyük bir sevgi duyarken aynı zamanda onu dövmek, azarlamak, aşağılamak gibi olumsuz duygularınız da gelir. Bu duygular sizin çocuklugunuzda sizin maruz kaldığınız duygulardır.
Çocuğa kızıp sonra suçluluk hissedersiniz mesela. Hissettiginiz suçluluk çoğu zaman davranışınızı engelleyemez. Aynı şeyi tekrar yaşarken bulursunuz kendinizi.
Burda önemli olan ayrıntı şudur çocuklarınıza yapmak istemediginiz bir şey yaptığınızda suçluluk değil de üzüntü duyabilmek. Üzüntü iyilestirir suçluluk aynı şeyi tekrar yaptırır.
Kendizi anlarsanız çocuğunuzu da anlarsınız. Çocuklar sizin aynanızdır.

Uzman Klinik Psikolog Gülcem Yıldırım

Buraya tıklayarak instagram hesabımı takip edebilirsiniz.

Bakırköy Psikolog

Kişilik bozuklukları, Emdr terapisi, Bireysel psikoterapi alanlarında çalışan Gülcem Yıldırım Bakırköy Psikolog , Belikdüzü Psikolog , Bahçelievler Psikolog ilçelerinde hizmet vermektedir.

Kişilik Bozuklukları

Kişilik bozukluğu kişinin çevreye uyumunu, günlük işlevselliğini bozan, kendinde gerilim- kaygı hali oluşturup, içinde yaşanılan kültürün beklentilerinden sapma gösteren, süreklilik taşıyan bir hal alması durumunda bahsedilen bedensel, düşünsel ve ruhsal özelliklerdir....

EMDR Terapisi

EMDR, Türkçe açılımıyla Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme, güçlü bir psikoterapi yaklaşımıdır. Bugüne kadar her yaştan yaklaşık 2 milyon kişinin farklı tiplerde psikolojik rahatsızlıklarının başarıyla tedavi edilmesini sağlamıştır.

Bireysel Psikoterapi

Psikoterapi Nedir?

Bireysel Psikoterapi dediğimiz zaman yetişkin bir bireyin günlük yaşantısını etkileyen, bozan ya da sekteye uğratan her türlü ruhsal sıkıntıdan söz etmek mümkün. Normalliğin tanımı yapılırken hep şu ifade kullanılır, kişinin kendi iç dünyasıyla barışık, sosyal çevresiyle uyumlu bir hayat yaşaması.

Beylikdüzü Psikolog

Psikoterapi desteği görmek isteyen kişinin hayatında yanlış giden bir şeyler olduğunu fark etmesi ve bununla ilgili değişime açık olmasını bekleriz. Çoğu zaman bireysel terapi için başvuran danışanların arzusu iyi hissetmektir. Bu çok doğal bir istek olmakla beraber terapinin süreciyle uyuşmaz. Psikoterapiye gelen danışanlar hayatlarında yapacakları her değişiklikten sonra kötü hisseder. Bunun sebebi beynin bir konfor alanı vardır. hep aynı şeyleri yapmak ister, hep aynı yoldan yürümek ister, evde bile hep aynı koltukta oturmak ister. Dolayısıyla kişi psikoterapi sürecinde hayatıyla ilgili yaptığı her değişiklikte kaygı, korku, endişe gibi bilinmezliğin getirdiği doğal duygularla karşılaşır. Bu süreç geçici olmakla beraber kişinin terapideki beklentisiyle uyuşmazlık gösterir çoğu zaman.

Seans Odasında Ne Olur?

Psikoterapi odası kişinin zaman zaman canının acıdığı, ağladığı, üzüldüğü, şaşırdığı, farkındalığının arttığı, ilişki kurma yetisinin kuvvetlendiği kendine bakma yeridir. Kişi bu odada kendisiyle tanışır, neyi sevdiğini, hangi durumlarda öfkelendiğini, neyin onu üzdüğünü, aslında kim olduğunu görür. Uzun, keyifli, zorlu, umutlu bir yolculuktur. Bu yolculuğun sonunda ithaki(mutluluklar ülkesi) ülkesi yoktur.

Bahçelievler Psikolog

Hayat devam ettikçe kötü duygular da devam eder, kayıplar, üzüntüler, öfkeler hepsi devam eder. Psikoterapide kişi bu duygularla nasıl başa çıkacağını öğrenir. Duygularıyla savaşmak yerine onları kabul edip, varolmasını izin verip, onları seyretmeyi öğrenir. Hissettiklerinin anlamını kendi kendine bulmayı öğrenir. Arkadaşım öyle dediği için bu kadar üzüldüm, annem şöyle davrandığı için öfkelendim, bu kadar çok çalıştığım için bunaldım demeyi öğrenir.Psikoterapiden sonra çocukluğunda yaşadığı problemlerle bugün karşılaştığında duygusu daha hafif olur. Çocuklukta üzüntü veren anıların duygusu boşaldıkça kişide hafifleme, genişleme, özgürleşme duyguları olur. Psikoterapi sürecinden sonra eskisi kadar yüksek duyguları olmaz. Eskisi kadar dibe çökmez. Üzüntüsü daha az ve geçici olur. Çocukluğunda yaptığı, iyi hissettiren davranışları bulmak da psikoterapi sürecinin ilerlemesinde kişiye çok katkı sağlar. Çocukluğunuzda yaptığınız, iyi hissettiren davranışları bugün yapmak kişinin iyileşmesini sağlar. Sebebi kişinin kendisiyle bağ kurmasıdır, kendi gerçek kimliğiyle bağ kurması. Psikoterapi sürecinde bireysel psikoterapi konusunda destek verdiğim ruhsal problemleri şu şekilde sıralayabilirim; Depresyon,Kayıp ve yas terapisi,fobiler,Travma ve iyileşme,Panik Atak,Obsesif Kompulsif Bozukluk,Bağımlılık,Özgül Fobi,Sosyal Fobi,Yaygın Anksiyete Bozukluğu,Kişilik BozukluklarıZuhuratbaba Mah. İncirli Cad. No:47 Osmancık Apt. Kat:1 daire 2, Bakırköy