Online RandevuDanışan Yorumları

İç Dünyada Değişim – Odanızı değiştirin iç dünyanız değişsin…

Maddenin değişimi iç dünyada değişim yaratıyor. Odanız size ait olan, kendi düzeninizin kurabileceğiniz en önemli alan. Size ait olan bu alanı kendi kimliğinize, kişiliğinize uygun bir alana çevirdiğinizde hayatınızda pek çok değişikliğin kendiliğinden olduğunu görürsünüz.

Burada bahsettiğim şey bir düzen, tertip ya da temizlikten ziyade kendinize has bir alana çevirmek. Odasında bir düzen kuramayan kişi hayatındaki sorunları nasıl çözecek?

Dışardaki Değişim İçerdeki Değişimi Sağlar

Fiziksel olarak çökkün oturduğumuzda vücudumuz beynimize şöyle diyor; şu an kaygılısın, çökkün ve depresifsin. Dik oturduğumuzda ise güvende ve güçlü hissediyoruz. Vücut postürümüzün değişmesine bağlı olarak iç dünyada da değişim başlıyor. Odamızın değişmesine bağlı olarak “iç dünyamız da “değişiyor.

Güzel Olanı İstemek

Biz insan olarak hep güzeli ararız. Güzeli görmek isteriz. Bir kaç ay önce bir belgeselde seyretmiştim. Kuş dişi kuşun onu tercih etmesi, beğenmesi için yuvasını süslüyor. Insan olarak bizim ondan farkımız kendimiz için de güzel bir şeyler yapabilme yeteneğimiz diye düşünüyorum.

İrade ve Değişim

Burda biraz iradeden de bahsetmek istiyorum. Çocuk için irade kavramı bir yaşında başlar. Kendine ait seçimler yapabilmek, neyi sevip neden hoşlanmadığını anlamak için milyonlarcakez dener çocuk. Çocuk bunu bıkmadan yapar. Ergenlik döneminde ise bu dönemdeki tercihlerini tekrar gözden geçirir. Odasını posterle doldurur, değişik aksesuarlar alır kendine ait bir alan yaratır. Aile bu noktada bu yaştaki bir yetişkin adayına saygı duymazsa, odasındaki eşyaları izinsiz atarsa, odasına kapıyı vurmadan zırt pırt girip çıkarsa ergen kişi isyan eder. Bu onun özel alanıdır. Kimliğini denediği yerdir. Yetişkin adayının kendine ait bir kimlik oluşturmasına izin vermek gerekir.

 İç Değişim

İçerde kalıcı bir değişim sağlamak ise terapiyle mümkündür. Kendine ait bir kimlik ve kişilik oluşturmasına bir sebepten izin verilmeyen kişiler, bu konuda destek alabilir.

Uzman Klinik Psikolog Gülcem Yıldırım

Buraya tıklayarak instagram hesabımı takip edebilirsiniz.

Zuhuratbaba Mah. İncirli Cad. No:47 Osmancık Apt. Kat:1 daire 2, Bakırköy