RandevuDanışan Yorumları

İç Dünyada Değişim – Odanızı değiştirin iç dünyanız değişsin…

Maddenin değişimi iç dünyada değişim yaratıyor. Odanız size ait olan, kendi düzeninizin kurabileceğiniz en önemli alan. Size ait olan bu alanı kendi kimliğinize, kişiliğinize uygun bir alana çevirdiğinizde hayatınızda pek çok değişikliğin kendiliğinden olduğunu görürsünüz.

Burada bahsettiğim şey bir düzen, tertip ya da temizlikten ziyade kendinize has bir alana çevirmek. Odasında bir düzen kuramayan kişi hayatındaki sorunları nasıl çözecek?

Dışardaki Değişim İçerdeki Değişimi Sağlar

Fiziksel olarak çökkün oturduğumuzda vücudumuz beynimize şöyle diyor; şu an kaygılısın, çökkün ve depresifsin. Dik oturduğumuzda ise güvende ve güçlü hissediyoruz. Vücut postürümüzün değişmesine bağlı olarak iç dünyada da değişim başlıyor. Odamızın değişmesine bağlı olarak “iç dünyamız da “değişiyor.

Güzel Olanı İstemek

Biz insan olarak hep güzeli ararız. Güzeli görmek isteriz. Bir kaç ay önce bir belgeselde seyretmiştim. Kuş dişi kuşun onu tercih etmesi, beğenmesi için yuvasını süslüyor. Insan olarak bizim ondan farkımız kendimiz için de güzel bir şeyler yapabilme yeteneğimiz diye düşünüyorum.

İrade ve Değişim

Burda biraz iradeden de bahsetmek istiyorum. Çocuk için irade kavramı bir yaşında başlar. Kendine ait seçimler yapabilmek, neyi sevip neden hoşlanmadığını anlamak için milyonlarcakez dener çocuk. Çocuk bunu bıkmadan yapar. Ergenlik döneminde ise bu dönemdeki tercihlerini tekrar gözden geçirir. Odasını posterle doldurur, değişik aksesuarlar alır kendine ait bir alan yaratır. Aile bu noktada bu yaştaki bir yetişkin adayına saygı duymazsa, odasındaki eşyaları izinsiz atarsa, odasına kapıyı vurmadan zırt pırt girip çıkarsa ergen kişi isyan eder. Bu onun özel alanıdır. Kimliğini denediği yerdir. Yetişkin adayının kendine ait bir kimlik oluşturmasına izin vermek gerekir.

 İç Değişim

İçerde kalıcı bir değişim sağlamak ise terapiyle mümkündür. Kendine ait bir kimlik ve kişilik oluşturmasına bir sebepten izin verilmeyen kişiler, bu konuda destek alabilir.

Uzman Klinik Psikolog Gülcem Yıldırım

Buraya tıklayarak instagram hesabımı takip edebilirsiniz.

Bakırköy Psikolog

Kişilik bozuklukları, Emdr terapisi, Bireysel psikoterapi alanlarında çalışan Gülcem Yıldırım Bakırköy Psikolog , Belikdüzü Psikolog , Bahçelievler Psikolog ilçelerinde hizmet vermektedir.

Kişilik Bozuklukları

Kişilik bozukluğu kişinin çevreye uyumunu, günlük işlevselliğini bozan, kendinde gerilim- kaygı hali oluşturup, içinde yaşanılan kültürün beklentilerinden sapma gösteren, süreklilik taşıyan bir hal alması durumunda bahsedilen bedensel, düşünsel ve ruhsal özelliklerdir....

EMDR Terapisi

EMDR, Türkçe açılımıyla Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme, güçlü bir psikoterapi yaklaşımıdır. Bugüne kadar her yaştan yaklaşık 2 milyon kişinin farklı tiplerde psikolojik rahatsızlıklarının başarıyla tedavi edilmesini sağlamıştır.

Bireysel Psikoterapi

Psikoterapi Nedir?

Bireysel Psikoterapi dediğimiz zaman yetişkin bir bireyin günlük yaşantısını etkileyen, bozan ya da sekteye uğratan her türlü ruhsal sıkıntıdan söz etmek mümkün. Normalliğin tanımı yapılırken hep şu ifade kullanılır, kişinin kendi iç dünyasıyla barışık, sosyal çevresiyle uyumlu bir hayat yaşaması.

Beylikdüzü Psikolog

Psikoterapi desteği görmek isteyen kişinin hayatında yanlış giden bir şeyler olduğunu fark etmesi ve bununla ilgili değişime açık olmasını bekleriz. Çoğu zaman bireysel terapi için başvuran danışanların arzusu iyi hissetmektir. Bu çok doğal bir istek olmakla beraber terapinin süreciyle uyuşmaz. Psikoterapiye gelen danışanlar hayatlarında yapacakları her değişiklikten sonra kötü hisseder. Bunun sebebi beynin bir konfor alanı vardır. hep aynı şeyleri yapmak ister, hep aynı yoldan yürümek ister, evde bile hep aynı koltukta oturmak ister. Dolayısıyla kişi psikoterapi sürecinde hayatıyla ilgili yaptığı her değişiklikte kaygı, korku, endişe gibi bilinmezliğin getirdiği doğal duygularla karşılaşır. Bu süreç geçici olmakla beraber kişinin terapideki beklentisiyle uyuşmazlık gösterir çoğu zaman.

Seans Odasında Ne Olur?

Psikoterapi odası kişinin zaman zaman canının acıdığı, ağladığı, üzüldüğü, şaşırdığı, farkındalığının arttığı, ilişki kurma yetisinin kuvvetlendiği kendine bakma yeridir. Kişi bu odada kendisiyle tanışır, neyi sevdiğini, hangi durumlarda öfkelendiğini, neyin onu üzdüğünü, aslında kim olduğunu görür. Uzun, keyifli, zorlu, umutlu bir yolculuktur. Bu yolculuğun sonunda ithaki(mutluluklar ülkesi) ülkesi yoktur.

Bahçelievler Psikolog

Hayat devam ettikçe kötü duygular da devam eder, kayıplar, üzüntüler, öfkeler hepsi devam eder. Psikoterapide kişi bu duygularla nasıl başa çıkacağını öğrenir. Duygularıyla savaşmak yerine onları kabul edip, varolmasını izin verip, onları seyretmeyi öğrenir. Hissettiklerinin anlamını kendi kendine bulmayı öğrenir. Arkadaşım öyle dediği için bu kadar üzüldüm, annem şöyle davrandığı için öfkelendim, bu kadar çok çalıştığım için bunaldım demeyi öğrenir.Psikoterapiden sonra çocukluğunda yaşadığı problemlerle bugün karşılaştığında duygusu daha hafif olur. Çocuklukta üzüntü veren anıların duygusu boşaldıkça kişide hafifleme, genişleme, özgürleşme duyguları olur. Psikoterapi sürecinden sonra eskisi kadar yüksek duyguları olmaz. Eskisi kadar dibe çökmez. Üzüntüsü daha az ve geçici olur. Çocukluğunda yaptığı, iyi hissettiren davranışları bulmak da psikoterapi sürecinin ilerlemesinde kişiye çok katkı sağlar. Çocukluğunuzda yaptığınız, iyi hissettiren davranışları bugün yapmak kişinin iyileşmesini sağlar. Sebebi kişinin kendisiyle bağ kurmasıdır, kendi gerçek kimliğiyle bağ kurması. Psikoterapi sürecinde bireysel psikoterapi konusunda destek verdiğim ruhsal problemleri şu şekilde sıralayabilirim; Depresyon,Kayıp ve yas terapisi,fobiler,Travma ve iyileşme,Panik Atak,Obsesif Kompulsif Bozukluk,Bağımlılık,Özgül Fobi,Sosyal Fobi,Yaygın Anksiyete Bozukluğu,Kişilik BozukluklarıZuhuratbaba Mah. İncirli Cad. No:47 Osmancık Apt. Kat:1 daire 2, Bakırköy