Anasayfa / Psikoloji Yazıları / Çözüm Üretebilmek

Çözüm Üretebilmek

Geçmişin döngüsünden çıkamadığınızda başka bir alternatif yokmuş gibi hissedersiniz.

 

YENİ YOLLAR BULMAK

Yeni yollar bulmak, çözüm üretebilmek, alternatifleri görebilmek için dışardan birinin size başka bir yol da olabileceğini göstermesi gerekir bazen.

Çocuklugunuzda yaşadığınız hikayeler tekrar ettiğinde cocuklugunuzda öğrendiğiniz, zaten defalarca kez gitmiş oldugunuz yolakları kullanır beyniniz. Sanki başka bir erkeğe bir daha aşık olamayacakmış gibi hissedersiniz mesela, sanki o en yakın arkadaşınızla aranız bozulursa yapayalnız kalacakmış gibi hissedersiniz mesela, işinizi degistirmenin çok zor olduğunu düşünürsünüz meselâ.

Çoğu zaman o ilişkinin bitmesi sizin potansiyelinizi ortaya çıkartır, o arkadaşınızla kurdugunuz ilişkiden çok daha farklı ilişki deneyimleriniz olur, size daha iyi gelen daha eşit daha anlasildiginizi hissettiginiz. Farklı bir iş yerinde kendinize daha çok guvendiginizi potansiyelinizi daha çok kullanabildiginizi fark edersiniz.

 

ÇOCUK DÜNYAYA GELDİĞİNDE KENDİ KAYNAKLARIYLA DOĞAR

Çocuk problemlerine çözüm üretebilmek için küçük yaşlarda bir rehbere ihtiyaç duyar. Bu rehber anne ve babadır. Zamanla çocuk problemlerini kendi kendine çözebilecek olgunluğa erişir. Her insan bebeğinin içinde kendi kendine sorunlarını çözebilme kapasitesi mevcuttur. Bu fırsat küçük yaşta çocuğa verilmediğinde tıpkı kullanılmayan organlar gibi körelir.

Terapide çocuğun kullanamadığı kapasitesi tekrar ortaya çıkmaya başlar. İlişkinizin devam edecegine ya da etmeyecegine siz karar verirsiniz.

Kendinizi tanıdıkça kendinize olan sevginiz ve saygınız artar. Ve bolca seçeneğiniz olur.

 

Sevgilerimle

Uzman Klinik Psikolog Gülcem Yıldırım

Ayrıca Kontrol Et

SORUMLULUK

Sorumluluğunu üstlenen kişi özgürdür. Özgür kişi daha çok sevebilir der “Engin Gençtan” hoca. Yetişkin olmak …

error: Content is protected !!
Bize Sizi Arayalım

Uzman psikolog kadromuza soru sormak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz.

X
Biz Sizi Arayalım