Anasayfa / Psikoloji Yazıları / Çocukluk Hipnozu

Çocukluk Hipnozu

ocuklukta yaşanan duygular beyinde hipnoz etkisi yapar. Özellikle 0-1 yaşları arasında yaşanan duygular ve anılar bilinçaltının temelini oluşturur. Bu dönemde sözel hafiza olmadığı için yaşanan duygular bedene kaydedilir. Yani fiziksel rahatsızlıkların çoğunluğu bebeklik dönemiyle ilgilidir.
Kişi yetişkin olduğunda anlam veremediği bir şekilde bazı olayları sürekli tekrar ettiğini fark eder. Bu tekrarlama çocukluk hipnozuyla ilgilidir. Çocuğun ilk hissettiği duygular beyinde mühür basılmış gibi bir etki yaratır. Yetişkin biri oldugunda aynı olayları sürekli tekrarlanmasının nedeni de bu mühür basma yani hipnozun etkisidir.
Yaşadığı olumsuz duyguları ya da anıları değiştirmek için tekrar yaşamak ister. Ancak bu bir kısırdöngüdür… aynı olayda aynı şekilde davrandığı için aynı sonucu elde eder. Yani hikaye hep çocukluktaki çıkmaz sokaga çıkar… Terapide kişi yaşadığı hikayenin cocukluguyla bağlantısını kurar. Bağlantı kurulduğunda hipnoz bozulur. Böylece danişan çocukluğundaki yaşadıklarını sürekli tekrar yaşamak zorunda kalmaz . Yeni hikayeler yazmak için kendine bir şans daha verir.. Uzman Klinik Psikolog Gülcem Yıldırım

Ayrıca Kontrol Et

SORUMLULUK

Sorumluluğunu üstlenen kişi özgürdür. Özgür kişi daha çok sevebilir der “Engin Gençtan” hoca. Yetişkin olmak …

error: Content is protected !!
Bize Sizi Arayalım

Uzman psikolog kadromuza soru sormak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz.

X
Biz Sizi Arayalım