RandevuDanışan Yorumları

Çocukluk Döneminde Yaşanan Kayıplar

Çocukluk döneminde yaşanan kayıplar, ölüm gibi, terk edilme gibi, boşanma gibi yaşantılar çocuğun ruhsal dünyasında büyük, onarılması güç yaraların açılmasına neden olur.

Çocukluk Döneminde Yaşanan Kayıplar

Özellikle ebeveynlerinden birini kaybetmesi ya da ebeveynlerinden birinin çocuğu terk etmesi yetişkinlik hayatında terk edilmeye karşı aşırı hassasiyet geliştirmesine yol açar.

Örneğin küçük yaşta annesini ya da babasını kaybetmiş olan birinin çocukluğunda ona destek olacak, duygusunu tamir edecek, onu kapsayıp sevecek başka bir figür yoksa gidenin ardından yasını tamamlayamaz. Bu kişinin yetişkinlik hayatı hep çocukluğunda kaybettiği anneyi ya da babayı aramakla geçer.
Kalbinin içinde bir mum yanar hayat boyu.

Çocukluk döneminde anne ya da bakım veren kişi herhangi bir sebeple çocuğa olan ilgisini keserse bu da çocuğun travmatize olmasına neden olur. Örneğin anne depresyondaysa ya da yastaysa da aynı durum söz konusudur. Çocuk bunu bir ayrılık olarak algılar. Bir süre anne onu sevsin diye çabalar. Bir süre sonra anneyle olan yatırımını azaltıp içine kapanır.

Psikoterapiyle çocuklukta yaşanan olaylar tekrar sahnelenir. Bu kez terapist çocuğun duyusunu onararak onu büyütür.

Uzman Klinik Psikolog Gülcem Yıldırım

Cinayeti İzleyen Bir Çocuğun Duygusu konulu yazıma göz atmanızı tavsiye ederim. Yazıya ulaşmak için tıklayın.

Ayrıca buraya tıklayarak da instagram hesabımı takip edebilir psikoloji alanında güncel konu ve paylaşımlarımdan en önce siz haberdar olabilirsiniz.

Zuhuratbaba Mah. İncirli Cad. No:47 Osmancık Apt. Kat:1 daire 2, Bakırköy