Online TerapiDanışan Yorumları

Duygusal Özgürleşme Tekniği Eft nedir? Psikoterapide Eft nasıl kullanılır?

Duygusal özgürleşme tekniği Eft nedir?

Duygusal özgürleşme tekniği eft;  kişinin yaşadığı olumsuz duyguları boşaltmasını sağlayan, ruhsal ve bedensel olarak kişiyi rahatlatan çok güçlü ve çok etkili bir uygulamadır.

Eft (Emotional Freedom Techniques)Türkçe’ye ‘duygusal özgürleşme tekniği’olarak çevrilmiştir.

Eft  başlı başına bir danışma tekniği değildir, psikoterapi seanslarında kullanılan yardımcı tekniklerden biridir. Benim seans tecrübelerim eft’nin travmatik anının duygusunun boşaltılmasında en iyi tekniklerden biri olduğu yönündedir.

Eft duygusal özgürleşme tekniği geçmişte yaşanılan anıları silmez, zaten beyinde herhangi bir anıyı silmek mümkün değildir. Böyle bir danışma tekniği yoktur, eft geçmişte yaşanılan anının duygusunun boşaltılmasını, insanın içinde bulunduğu an itibariyle yaşadığı olumsuz duygudan sıyrılmasını sağlar. Uzun vadede ise kişinin olumsuz duygular hissetmesine sebep olan yaşantılarla ilgili duyarlılığını azaltır.

Yaşanılan olumsuz duygular boşaltılmazsa bu duyguların etkisi ortalama 24-48 saattir. Eft tekniğiyle bu duygular boşaltılarak gün içinde yaşanan olumsuz duyguların tesirinden kurtuluruz. Ayrıca düzenli olarak eft yapıldığında gün içindeki duygusal iniş çıkışlar azalır.

Eft Nasıl Uygulanır

Eft akupunktur noktalarını temel alarak uygulanan bir danışma şeklidir. Akupunktur noktaları vücudumuzdaki elektrik ve enerji akışının az olduğu bölgelerdir. Vücudumuzda bulunan bu noktaları uyarmak beyinde dopamin salgılanmasını sağlar. Bu noktalar vücudumuzda çok fazladır fakat biz enerji akışının en düşük olduğu nokları uyararak eft uygulamasını yapıyoruz.

Vücudumuzda enerji akışının az olduğu bu bölgeleri parmağımızla hafifçe uyararak eft işlemini yaparız. Kişi bu noktalara küçük vuruşlar yaparak gerekli olan dopamin salımını gerçekleştirir.

Duygusal özgürleşme tekniği eft uygulanışı: Kişi yaşadığı olumsuz duyguya 0 (en düşük) ile 10 (en yüksek) arasında bir puan verir. Eft’yi uygulamaya başlar. Duygunun yoğunluğuna göre on beş-yirmi vuruş yaptıktan sonra duygunun seviyesi tekrar ölçülür. Duygu sıfırlanıncaya kadara uygulama devam eder.

Kişi uygulamayı kendisi yapar herhangi bir ağrı veya acı hissedilmez.

Eft İle Korkulardan Kurtulmak

Gün içinde olumlu ve olumsuz onlarca duygu yaşarız. Yaşadığımız bu duygular beynimizdeki bazı sistemleri aktive eder. Beynimizde  duyguları yöneten iki temel sistem bulunur; bunlardan biri sempatik diğeri parasempatik sistemdir.  Beyin parasempatik sistemdeyken rahat, huzurlu, dingin ve sakin olur, bu sistemde beyinde dopamin ve endorfin hormonu salgılanır. Beyin sempatik sistemdeyken korku, öfke, huzursuzluk olur, bu sistemde beyinde adrenalin ve nöradrenalin salgılanır. Eft ile beyni sempatik sistemden çıkartıp parasempatik sisteme taşırız.

Kişi korku duygusu hissettiğinde üç tepki oluşturur. savaşacak kadar gücün varsa savaş, kaçacak kadar zamanın varsa kaç, savaşacak kadar gücün yok kaçacak kadar zamanın yok o zaman don kal. Korku duygusu kalp çarpıntısı, ağız kuruması, kasların gerginleşmesi, ellerde uyuşma gibi bedensel tepkilerin ortaya çıkmasına neden olur.

Duygusal özgürleşme tekniği eft  ile vucudumuzda bulunan akapunktur noktalarına parmaklarımızla ufak dokunuşlar yaparak tık tık beyni sempatik sistemden çıkartıp parasempatik sisteme geçiririz. Örneğin gün içinde bir olay yaşadınız. Yaşadığınız olay korkmanıza sebep oldu. Korku duygusunu hissettiğiniz anda eft yapmaya başlarsanız bir süre sonra vücudunuzda hissettiğiniz bedensel tepkilerin geçtiğini görürsünüz. Eft korku hissedildiği anda beyinde salgılan adrenalin hormonunu devre dışı bırakarak beyinde dopamin salgılatmaya başlar. Dopamin salgılanması için eft noktalarına en az 15-20 kez tık tık vuruş yapmanız gerekir.

Endişe, öfke, huzursuzluk gibi duygularda da aynı uygulama geçerlidir. Endişe anında beyinde nöradrenalin salgılanır. Yine eft noktalarına tık tık vuruş yaparak endorfin salgılanmasını sağlarız.

Geçmiş Travmalarda Eft Uygulaması

Geçmişte yaşanan travmatik anıların duygularının boşaltılmasında da eft en etkili tekniklerden biridir. Bugünkü hayatınızda yaşadığınız bir olayın beyine etkisi ortalama 24-48 saat arasındadır. Ancak yaşadığınız olayın üstünde bir hafta geçmişse ve siz aynı duyguyu hissetmeye devam ediyorsanız bu duygu sizin çocukluk yaşantınızla ilgilidir. Yaşanılan olay çocukluğunuzdaki travmaları ateşlemişse de yine eft tekniğiyle çocukluktaki travmadan gelen olumsuz duygular boşlatılır.

Bilinçdışı katmanlı bir şekilde çalışır. Travmatik anıların duygusu boşaltıldıkça bilinçdışından boşaltılmayı bekleyen diğer duygular ortaya çıkmaya başlar. Eft uygulamasını kendi kendinize yaptığınızda yeni duygularla tanışırsınız. Dolayısıyla bu uygulamayı ilk aşamada bir psikoterapist eşliğinde yapmanız uygun olur.

Eft Süresi Neye Göre Belirlenir

  • Travmaya maruz kalınan yaş: Travmatik anıda yaş küçüldükçe travmanın verdiği hasar artar. Erken dönem travması çok olan kişilerin özellikle 0-6 yaşta , eft daha uzun sürer.
  • Travmanın süresi; Kişi travmaya ne kadar uzun süre maruz kaldıysa ruhsal bölünmesi o oranda artar.
  • Travmanın tanıdık biri tarafından gerçekleşmesi; Kişinin güvendiği, sevdiği, duygusal yatırımının fazla olduğu biri tarafından travmatize edilmesi, yabancı biri tarafından travmaya maruz kalmasıdan çok daha ağır bir hasar verir.

Eft’nin Uygulandığı Psikolojik Rahatsızlıklar

.

Eft (duygusal özgürleşme tekniği) dinamik psikoterapiyle birlikte pek çok ruhsal ve bedensel problemin çözümü için uygulanır. Fobiler, psikolojik sorunlar: stres, panik atak, depresyon, endişe, migren, obsesyon, öfke kontrolü, sosyal fobi, sınav kaygısı, anksiyete, cinsel problemler, travmalar, ayrılık veya vefat sonrası yaşanan yas gibi problemlerde psikoterapi seansına entegre edilir.

Eft Ne İşe Yarar

  • Eft kalıcı bir yöntemdir. Eft uygulandıktan sonra yaşanılan olumsuz duygular tekrar geri gelmez.
  • Eft vucutta endorfin salıımını sağladığı için sakinleştirici etkisi vardır.
  • Eft uzun vadede kişinin kendi kendine yapabileceği bir uygulamadır. Danışmanın hızlanmasını sağlar.
  • Eft’nin etki etmemesi gibi seçenek yoktur. Herkese etki eder.

Kullanılan anahtar kelimeler: Eft danışma yaptıranlar,  eft nasıl yapılır, duygusal özgürleşme tekniği nasıl uygulanır, eft duygusal özgürlük tekniği nedir, eft yapan psikolog. eft danışma video

Eft Terapisi Eft Terapisi Nedir Eft Terapisi Nedir Nasıl Yapılır Duygusal Özgürleşme Tekniği Duygusal Özgürleşme Tekniği Nedir Eft Terapisi Bakırköy Eft Terapisi Bahçelievler Eft Terapisi Ataköy

Bakırköy Psikolog

Bakırköy Psikolog | Psikoterapist - Aile Danışmanı Gülcem Yıldırım; kişilik bozuklukları, emdr, eft, bireysel psikoterapi alanlarında çalışan, Ataköy Psikolog, Bahçelievler Psikolog adreslerinde de hizmet vermektedir.

Kişilik Bozuklukları

Kişilik bozukluğu kişinin çevreye uyumunu, günlük işlevselliğini bozan, kendinde gerilim- kaygı hali oluşturup, içinde yaşanılan kültürün beklentilerinden sapma gösteren, süreklilik taşıyan bir hal alması durumunda bahsedilen bedensel, düşünsel ve ruhsal özelliklerdir....

EMDR

EMDR, Türkçe açılımıyla Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme, güçlü bir psikoterapi yaklaşımıdır. Bugüne kadar her yaştan yaklaşık 2 milyon kişinin farklı tiplerde psikolojik rahatsızlıklarının başarıyla giderilmesini sağlamıştır.

Bireysel Psikoterapi

Psikoterapi Nedir?

Bireysel Psikoterapi dediğimiz zaman yetişkin bir bireyin günlük yaşantısını etkileyen, bozan ya da sekteye uğratan her türlü ruhsal sıkıntıdan söz etmek mümkün. Normalliğin tanımı yapılırken hep şu ifade kullanılır, kişinin kendi iç dünyasıyla barışık, sosyal çevresiyle uyumlu bir hayat yaşaması.

Psikolog Bakırköy

Ataköy Psikolog | Psikoterapist - Aile Danışmanı Gülcem Yıldırım, psikoterapi desteği görmek isteyen kişinin hayatında yanlış giden bir şeyler olduğunu fark etmesi ve bununla ilgili değişime açık olmasını bekleriz. Çoğu zaman bireysel danışma için başvuran danışanların arzusu iyi hissetmektir. Bu çok doğal bir istek olmakla beraber danışmanın süreciyle uyuşmaz. Psikoterapiye gelen danışanlar hayatlarında yapacakları her değişiklikten sonra kötü hisseder. Bunun sebebi beynin bir konfor alanı vardır. hep aynı şeyleri yapmak ister, hep aynı yoldan yürümek ister, evde bile hep aynı koltukta oturmak ister. Dolayısıyla kişi psikoterapi sürecinde hayatıyla ilgili yaptığı her değişiklikte kaygı, korku, endişe gibi bilinmezliğin getirdiği doğal duygularla karşılaşır. Bu süreç geçici olmakla beraber kişinin danışmadaki beklentisiyle uyuşmazlık gösterir çoğu zaman.

Seans Odasında Ne Olur?

Psikoterapi odası kişinin zaman zaman canının acıdığı, ağladığı, üzüldüğü, şaşırdığı, farkındalığının arttığı, ilişki kurma yetisinin kuvvetlendiği kendine bakma yeridir. Kişi bu odada kendisiyle tanışır, neyi sevdiğini, hangi durumlarda öfkelendiğini, neyin onu üzdüğünü, aslında kim olduğunu görür. Uzun, keyifli, zorlu, umutlu bir yolculuktur. Bu yolculuğun sonunda ithaki(mutluluklar ülkesi) ülkesi yoktur.

Bahçelievler Psikolog

Bahçelievler Psikolog | Psikoterapist - Aile Danışmanı Psikolog Gülcem Yıldırım: Hayat devam ettikçe kötü duygular da devam eder, kayıplar, üzüntüler, öfkeler hepsi devam eder. Psikoterapide kişi bu duygularla nasıl başa çıkacağını öğrenir. Duygularıyla savaşmak yerine onları kabul edip, varolmasını izin verip, onları seyretmeyi öğrenir. Hissettiklerinin anlamını kendi kendine bulmayı öğrenir. Arkadaşım öyle dediği için bu kadar üzüldüm, annem şöyle davrandığı için öfkelendim, bu kadar çok çalıştığım için bunaldım demeyi öğrenir.Psikoterapiden sonra çocukluğunda yaşadığı problemlerle bugün karşılaştığında duygusu daha hafif olur. Çocuklukta üzüntü veren anıların duygusu boşaldıkça kişide hafifleme, genişleme, özgürleşme duyguları olur. Psikoterapi sürecinden sonra eskisi kadar yüksek duyguları olmaz. Eskisi kadar dibe çökmez. Üzüntüsü daha az ve geçici olur. Çocukluğunda yaptığı, iyi hissettiren davranışları bulmak da psikoterapi sürecinin ilerlemesinde kişiye çok katkı sağlar. Çocukluğunuzda yaptığınız, iyi hissettiren davranışları bugün yapmak kişinin iyileşmesini sağlar. Sebebi kişinin kendisiyle bağ kurmasıdır, kendi gerçek kimliğiyle bağ kurması.

Psikoterapi sürecinde bireysel psikoterapi konusunda destek verdiğim ruhsal problemleri şu şekilde sıralayabilirim;

Depresyon, Kayıp ve yas danışmanlığı, fobiler, Travma ve iyileşme, Panik Atak, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Bağımlılık, Özgül Fobi, Sosyal Fobi, Yaygın Anksiyete Bozukluğu, Kişilik Bozuklukları

Online Danışma Nedir? Online Danışmanın Faydaları

Online danışma ile olan talep teknolojinin ve internet kullanıcılarının günümüzde hızla artması ile beraber ciddi oranda artış göstermiştir. İnternet kullanımının yaygınlaşması, bütün dünyaya erişimi tek bir tuşa indirgemiştir. Ülkemizde henüz çok yaygın olmasa da, dünyada yaygın olarak kullanılan online danışmanın ükemizde de çok yakın bir gelecekte hızla yaygınlaşacağı kanaatindeyim.

Günümüzde zaman, ulaşım ve yoğun iş şartları nedeniyle pek çok kişi yüz yüze psikoterapi desteği almakta zorlanıyor. Hal böyle olunca psikoterapi desteği almak için online psikoterapiye olan ilgi ve talep gitgide artıyor. Online psikoterapi özellikle; yurt dışında bulunup dil sorunu nedeniyle psikoterapi desteği alamayan kişiler, yoğun iş temposundan dolayı zaman bulamayanlar, içe dönük kişiler, hali hazırda psikoterapi desteği alırken şehir ya da ülke değişikliği yapanlar ve herhangi bir sebepten yüz yüze terapiyi tercih etmeyenler için kurtarıcı bir nitelik taşıyor.

Online Danışma Nasıl Yapılır? Online Psikolog

Online Danışma ;internet üzerinden görüntülü ve sesli olarak gerçekleştirilen bir psikoterapi hizmetidir. Online Danışma uygulaması genellikle Skype üzerinden yapılır. Bu psikoterapi seansları için internet bağlantınızın,bilgisayarınızın ya da telefonunuzun olması yeterlidir. Online Danışma sırasında sessiz, rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortam olması gerekir.Zuhuratbaba Mah. İncirli Cad. No:47 Osmancık Apt. Kat:1 daire 2, Bakırköy