Online RandevuDanışan Yorumları

Baba Kız Aşkı

Baba Kız Aşkı Nedir?

Babaların kızlarına olan sevgisi bir başkadır. Baba kız aşkı çocuğun üçlü ilişkiye geçmesi ile birlikte başlar. Ortalama iki buçuk yaşına kadar çocuğun ilgisi daha çok annesineyken(ona bakım veren kişi bir başkası da olabilir) iki yaşından sonra babanın varlığıyla da fazlasıyla ilgilenmeye başlar. Çocuk bu yaşa kadar anneyle ilişkisini sağlıklı bir şekilde tamamladıysa bir sonraki aşama olan üçlü ilişki dediğimiz döneme de sağlıklı bir şekilde geçmiş olur. Bu durum kız çocukları ve erkek çocukları için farklılık gösterir. Kız çocukları karşı cinsten birinin sevgisiyle yeni tanışırken ve bunu keşfetmeye çalışırken erkek çocukları annesini paylaşması gereken bir hemcinsinin olduğunu fark eder.

Elektral Dönemde Kızlar Babalarıyla Evlenme Hayalleri Kurar

Kız ve erkek çocuklarının cinsiyetlerini fark etmeleri ile birlikte sosyal ve kültürel olarak kız ve erkek rolüne uygun davranışlar sergilemeleri beklenir. Bu dönemin en önemli özelliği merak ve suçluluk duygusudur. Kız çocukları kendi cinsel kimliği ile babanın cinsel kimliğinin farklı olduğunu keşfettikleri bu dönemde anne ile babanın sevgili olduğunu da fark eder. Babaya yakın olan ve sevgili olan annenin yerine geçip babasıyla evlenme fantezileri kurar. Bu dönemde kız çocuklarında ‘ben büyüyünce babamla evleneceğim’ cümlesini oldukça sık duyarız. Ergenlik dönemine kadar cinsel duygularımız, karşı cinse olan fiziksel arzumuz olmadığından bu dönem çocuğu baba sevgisini aşkla karıştırma eğilimindedir. Babaya kur yapan, cilve yapan, babanın terliklerini önüne getiren, annesine sırtını dönüp babasına sarılıp uyuyan kız çocukları babanın da onunla annesinden fazla ilgilenmesini bekler.

Anne;Baba ile Kızın Bu Dönemde Sevgili Gibi Olmasına İzin Vermeli

Kız çocukları babaları ile ilgilenirken diğer taraftan babanın anneye ait olduğunu bilirler ve anneye karşı yoğun bir suçluluk duyguları olur. Kız çocukları şöyle düşünür babam annemi seçtiğine göre annem gibi olmalıyım…

Uzman Klinik Psikolog Gülcem Yıldırım

mide botoksu

Zuhuratbaba Mah. İncirli Cad. No:47 Osmancık Apt. Kat:1 daire 2, Bakırköy