RandevuDanışan Yorumları

Aşk Acısı Nedir? – Aşk Acısı Nasıl Geçer ?

Aşk heyecan, mutluluk, coşku gibi yüksek duygularla başlar. Bitişinde ise aynı derecede olumsuz duygular(aşk acısı) hissedilir.
Aşk bittiğinde kişinin hissettiği duygu fiziksel olarak çekilen bir acıya denktir. Bir organı kopmuscasina hissedilen acı aşk acısıdır.

Neden acı çekeriz?

Aşk beyinde en ilkel bölgeleri aktifleştirir. Uzun sürmemesinin en önemli nedeni de budur. Çünkü kişi pozitif bir duygu olsa da bu kadar yüksek duyguya uzun süre dayanamaz. Aşk bir süre sonra kendiliğinden yavaş yavaş azalır ve biter. Araştırmalar ortalama iki yıl sürdüğünü gösteriyor. Sağlıklı bir ilişkide aşk bir süre sonra sevgiye dönüşür.

Aşk acısı

Aşk acısı ilk başta kişide dayanılamayacakmış gibi bir duygu yaratır. Kişinin acısı o kadar derindir ki sanki hiç geçmeyecekmiş gibi gelir. Bir süre sonra o dayanılmaz zannedilen acı hafifler. Yapılan araştırmalar acı çeken kişilerin beyinlerinde madde bağımlılığında madde yoksunluğunda hissedilen belirtilerin var olduğunu gösteriyor.
Aşık olan kişi karşısındakinin çoğu zaman küçük bir özelliğine âşık olur. Örneğin burnunun üzerindeki ben’e ya da çenesindeki gamzeye. Bu özellikler o kişinin çocukluğunda bir figürü simgeleyen özelliklerdir. Bu kisi çoğunlukla ilk bakim veren kişiler yani anne, baba ya da anne baba türevi kişilerdir.

Aşk acısı nasıl geçer?

Aşk acısı bir süre sonra kendiliğinden azalıp yatışan bir duygudur. Ayrıldığınız kişiyle ilgili eşyaların yavaş yavaş atılması, sosyal medya hesaplarından takip etmeyi bırakmak acısını yatıştırır. Bazı kişilerde ise tam tersi zamanla saplantı haline gelir. Böyle durumlarda uzman bir psikoterapisten destek almak gerekir.

 

Uzman Klinik Psikolog Gülcem Yıldırım

Buraya tıklayarak instagram hesabımı takip edebilirsiniz.

Bakırköy Psikolog

Kişilik bozuklukları, Emdr terapisi, Bireysel psikoterapi alanlarında çalışan Gülcem Yıldırım Bakırköy Psikolog , Belikdüzü Psikolog , Bahçelievler Psikolog ilçelerinde hizmet vermektedir.

Kişilik Bozuklukları

Kişilik bozukluğu kişinin çevreye uyumunu, günlük işlevselliğini bozan, kendinde gerilim- kaygı hali oluşturup, içinde yaşanılan kültürün beklentilerinden sapma gösteren, süreklilik taşıyan bir hal alması durumunda bahsedilen bedensel, düşünsel ve ruhsal özelliklerdir....

EMDR Terapisi

EMDR, Türkçe açılımıyla Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme, güçlü bir psikoterapi yaklaşımıdır. Bugüne kadar her yaştan yaklaşık 2 milyon kişinin farklı tiplerde psikolojik rahatsızlıklarının başarıyla tedavi edilmesini sağlamıştır.

Bireysel Psikoterapi

Psikoterapi Nedir?

Bireysel Psikoterapi dediğimiz zaman yetişkin bir bireyin günlük yaşantısını etkileyen, bozan ya da sekteye uğratan her türlü ruhsal sıkıntıdan söz etmek mümkün. Normalliğin tanımı yapılırken hep şu ifade kullanılır, kişinin kendi iç dünyasıyla barışık, sosyal çevresiyle uyumlu bir hayat yaşaması.

Beylikdüzü Psikolog

Psikoterapi desteği görmek isteyen kişinin hayatında yanlış giden bir şeyler olduğunu fark etmesi ve bununla ilgili değişime açık olmasını bekleriz. Çoğu zaman bireysel terapi için başvuran danışanların arzusu iyi hissetmektir. Bu çok doğal bir istek olmakla beraber terapinin süreciyle uyuşmaz. Psikoterapiye gelen danışanlar hayatlarında yapacakları her değişiklikten sonra kötü hisseder. Bunun sebebi beynin bir konfor alanı vardır. hep aynı şeyleri yapmak ister, hep aynı yoldan yürümek ister, evde bile hep aynı koltukta oturmak ister. Dolayısıyla kişi psikoterapi sürecinde hayatıyla ilgili yaptığı her değişiklikte kaygı, korku, endişe gibi bilinmezliğin getirdiği doğal duygularla karşılaşır. Bu süreç geçici olmakla beraber kişinin terapideki beklentisiyle uyuşmazlık gösterir çoğu zaman.

Seans Odasında Ne Olur?

Psikoterapi odası kişinin zaman zaman canının acıdığı, ağladığı, üzüldüğü, şaşırdığı, farkındalığının arttığı, ilişki kurma yetisinin kuvvetlendiği kendine bakma yeridir. Kişi bu odada kendisiyle tanışır, neyi sevdiğini, hangi durumlarda öfkelendiğini, neyin onu üzdüğünü, aslında kim olduğunu görür. Uzun, keyifli, zorlu, umutlu bir yolculuktur. Bu yolculuğun sonunda ithaki(mutluluklar ülkesi) ülkesi yoktur.

Bahçelievler Psikolog

Hayat devam ettikçe kötü duygular da devam eder, kayıplar, üzüntüler, öfkeler hepsi devam eder. Psikoterapide kişi bu duygularla nasıl başa çıkacağını öğrenir. Duygularıyla savaşmak yerine onları kabul edip, varolmasını izin verip, onları seyretmeyi öğrenir. Hissettiklerinin anlamını kendi kendine bulmayı öğrenir. Arkadaşım öyle dediği için bu kadar üzüldüm, annem şöyle davrandığı için öfkelendim, bu kadar çok çalıştığım için bunaldım demeyi öğrenir.Psikoterapiden sonra çocukluğunda yaşadığı problemlerle bugün karşılaştığında duygusu daha hafif olur. Çocuklukta üzüntü veren anıların duygusu boşaldıkça kişide hafifleme, genişleme, özgürleşme duyguları olur. Psikoterapi sürecinden sonra eskisi kadar yüksek duyguları olmaz. Eskisi kadar dibe çökmez. Üzüntüsü daha az ve geçici olur. Çocukluğunda yaptığı, iyi hissettiren davranışları bulmak da psikoterapi sürecinin ilerlemesinde kişiye çok katkı sağlar. Çocukluğunuzda yaptığınız, iyi hissettiren davranışları bugün yapmak kişinin iyileşmesini sağlar. Sebebi kişinin kendisiyle bağ kurmasıdır, kendi gerçek kimliğiyle bağ kurması. Psikoterapi sürecinde bireysel psikoterapi konusunda destek verdiğim ruhsal problemleri şu şekilde sıralayabilirim; Depresyon,Kayıp ve yas terapisi,fobiler,Travma ve iyileşme,Panik Atak,Obsesif Kompulsif Bozukluk,Bağımlılık,Özgül Fobi,Sosyal Fobi,Yaygın Anksiyete Bozukluğu,Kişilik BozukluklarıZuhuratbaba Mah. İncirli Cad. No:47 Osmancık Apt. Kat:1 daire 2, Bakırköy