RandevuDanışan Yorumları

Ayrılık O Küçük Ölüm

Ayrılık o küçük ölüm

Usta dokunuşlarla bizi büyük ölüme hazırlayan

Her ayrılık ilk ayrılığın sancısını taşır, anneden geçer bütün aşıkların yolu. Anne ilk sevgi nesnesi, ilk dokunuş,ilk yakınlık, ilk doyumdur. Annenin yokluğu ilk acı, ilk boşluk, ilk tutuşma, ilk huzursuzluktur. Bebek anne rahmine düştüğü andan itibaren anneyle derin bir bağ kurar. Öyle ki anne ve bebeğin bir bedende beraber olduğu var olduğu, bir olduğu yerdir annenin rahmi. Sonsuzluğun sessizliğinde büyür her bebek , annesinin kalp atışlarını dinlerken. En huzurlu anın yaşandığı yer orasıdır.

İlk ayrılık işte burada başlar, rahimde. Dünyaya gözlerini açtığında insan ilk ayrılığı tadar, birlikten tekliğe, çokluktan yalnızlığa, sonsuzluktan sona varır. Annenin kucağında başlayan insan olma serüveni aşkın kucağına düşünce tekamül eder.

Sonra aşk, sevgiliyle bir olma hali bütün o süreci tekrar yaşatır insanoğluna.

Ayrılık ateşi de işte böyle bir birliğin kopuşunu, yani ilk ayrılığın mührünü taşır.

…İlk sevgiye benzeyen ilk acı, ilk ayrılık!

Yüreğimin yaktığı ateşle hava ılık,

Han duvarlarında şair tam da bundan bahseder aslında. İlk sevgi anne sevgisidir, gerisi teferruat.

 

Ayrılığı küçük bir ölüme benzeten Şükrü Erbaş da, ayrıldıktan sonra kendisini plastik bir çiçeğe benzeten Murathan Mungan da anneyle bir olma halinden tekliğe düşünce hissedilen yok olma duygusunu anlatır aslında. Bebek tam da böyle hisseder, annesi yanında değilken yokmuş gibi.

 

…geçici bir dinginlik, düzmece bir erinç
suyu boşalmış bir havuz, fişten çekilmiş bir alet kadar tehlikesiz
bakınıp dururken duvarlara
boş bir çuval gibi, çalmayan bir org gibi, plastik bir çiçek, unutulmuş bir oyuncak, eski bir çerçeve gibi, hani, unutsam eşyanın gürültüsünü, nesnelerin dünyasında kendime bir yer bulsam, dediğimiz zamanlar gibi
kendimizin içinden yeni bir kendimiz çıkarmaya zorlandığımız anlar
gibi

 

Aşk ve ayrılık hep yanyana durur, şiirlerde, şarkılarda, resimlerde. Biri yoksa diğerinin anlamı olmaz. Biri olmadığında diğeri eksik kalır.

 

Ayrılık henüz yeniyken insan zanneder ki bir daha hiç sevemeyecek, bir daha asla aynı yakınlığa kavuşamayacak. Sonra zaman geçer , öyle de olur kimisin de. Ama çoğu zaman ayrılığın acısı yatıştığında, perdeler açıldığında, kokular, renkler, sesler ve tadlar yeniden hissedildiğinde içindeki boşluk kapanmaya başlar.

 

..Zaman
Alır sizden bunların yükünü
O boşluk dolar elbet, yaralar kabuk bağlar, sızılar diner, acılar
dibe çöker. Hayatta sevinilecek şeyler yeniden fark edilir.

Bir yerlerden bulunup yeni mutluluklar edinilir.

 

Bakırköy Psikolog

Kişilik bozuklukları, Emdr terapisi, Bireysel psikoterapi alanlarında çalışan Gülcem Yıldırım Bakırköy Psikolog , Belikdüzü Psikolog , Bahçelievler Psikolog ilçelerinde hizmet vermektedir.

Kişilik Bozuklukları

Kişilik bozukluğu kişinin çevreye uyumunu, günlük işlevselliğini bozan, kendinde gerilim- kaygı hali oluşturup, içinde yaşanılan kültürün beklentilerinden sapma gösteren, süreklilik taşıyan bir hal alması durumunda bahsedilen bedensel, düşünsel ve ruhsal özelliklerdir....

EMDR Terapisi

EMDR, Türkçe açılımıyla Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme, güçlü bir psikoterapi yaklaşımıdır. Bugüne kadar her yaştan yaklaşık 2 milyon kişinin farklı tiplerde psikolojik rahatsızlıklarının başarıyla tedavi edilmesini sağlamıştır.

Bireysel Psikoterapi

Psikoterapi Nedir?

Bireysel Psikoterapi dediğimiz zaman yetişkin bir bireyin günlük yaşantısını etkileyen, bozan ya da sekteye uğratan her türlü ruhsal sıkıntıdan söz etmek mümkün. Normalliğin tanımı yapılırken hep şu ifade kullanılır, kişinin kendi iç dünyasıyla barışık, sosyal çevresiyle uyumlu bir hayat yaşaması.

Beylikdüzü Psikolog

Psikoterapi desteği görmek isteyen kişinin hayatında yanlış giden bir şeyler olduğunu fark etmesi ve bununla ilgili değişime açık olmasını bekleriz. Çoğu zaman bireysel terapi için başvuran danışanların arzusu iyi hissetmektir. Bu çok doğal bir istek olmakla beraber terapinin süreciyle uyuşmaz. Psikoterapiye gelen danışanlar hayatlarında yapacakları her değişiklikten sonra kötü hisseder. Bunun sebebi beynin bir konfor alanı vardır. hep aynı şeyleri yapmak ister, hep aynı yoldan yürümek ister, evde bile hep aynı koltukta oturmak ister. Dolayısıyla kişi psikoterapi sürecinde hayatıyla ilgili yaptığı her değişiklikte kaygı, korku, endişe gibi bilinmezliğin getirdiği doğal duygularla karşılaşır. Bu süreç geçici olmakla beraber kişinin terapideki beklentisiyle uyuşmazlık gösterir çoğu zaman.

Seans Odasında Ne Olur?

Psikoterapi odası kişinin zaman zaman canının acıdığı, ağladığı, üzüldüğü, şaşırdığı, farkındalığının arttığı, ilişki kurma yetisinin kuvvetlendiği kendine bakma yeridir. Kişi bu odada kendisiyle tanışır, neyi sevdiğini, hangi durumlarda öfkelendiğini, neyin onu üzdüğünü, aslında kim olduğunu görür. Uzun, keyifli, zorlu, umutlu bir yolculuktur. Bu yolculuğun sonunda ithaki(mutluluklar ülkesi) ülkesi yoktur.

Bahçelievler Psikolog

Hayat devam ettikçe kötü duygular da devam eder, kayıplar, üzüntüler, öfkeler hepsi devam eder. Psikoterapide kişi bu duygularla nasıl başa çıkacağını öğrenir. Duygularıyla savaşmak yerine onları kabul edip, varolmasını izin verip, onları seyretmeyi öğrenir. Hissettiklerinin anlamını kendi kendine bulmayı öğrenir. Arkadaşım öyle dediği için bu kadar üzüldüm, annem şöyle davrandığı için öfkelendim, bu kadar çok çalıştığım için bunaldım demeyi öğrenir.Psikoterapiden sonra çocukluğunda yaşadığı problemlerle bugün karşılaştığında duygusu daha hafif olur. Çocuklukta üzüntü veren anıların duygusu boşaldıkça kişide hafifleme, genişleme, özgürleşme duyguları olur. Psikoterapi sürecinden sonra eskisi kadar yüksek duyguları olmaz. Eskisi kadar dibe çökmez. Üzüntüsü daha az ve geçici olur. Çocukluğunda yaptığı, iyi hissettiren davranışları bulmak da psikoterapi sürecinin ilerlemesinde kişiye çok katkı sağlar. Çocukluğunuzda yaptığınız, iyi hissettiren davranışları bugün yapmak kişinin iyileşmesini sağlar. Sebebi kişinin kendisiyle bağ kurmasıdır, kendi gerçek kimliğiyle bağ kurması. Psikoterapi sürecinde bireysel psikoterapi konusunda destek verdiğim ruhsal problemleri şu şekilde sıralayabilirim; Depresyon,Kayıp ve yas terapisi,fobiler,Travma ve iyileşme,Panik Atak,Obsesif Kompulsif Bozukluk,Bağımlılık,Özgül Fobi,Sosyal Fobi,Yaygın Anksiyete Bozukluğu,Kişilik BozukluklarıZuhuratbaba Mah. İncirli Cad. No:47 Osmancık Apt. Kat:1 daire 2, Bakırköy