RandevuDanışan Yorumları

Ayrılık O Küçük Ölüm

Ayrılık o küçük ölüm

Usta dokunuşlarla bizi büyük ölüme hazırlayan

Her ayrılık ilk ayrılığın sancısını taşır, anneden geçer bütün aşıkların yolu. Anne ilk sevgi nesnesi, ilk dokunuş,ilk yakınlık, ilk doyumdur. Annenin yokluğu ilk acı, ilk boşluk, ilk tutuşma, ilk huzursuzluktur. Bebek anne rahmine düştüğü andan itibaren anneyle derin bir bağ kurar. Öyle ki anne ve bebeğin bir bedende beraber olduğu var olduğu, bir olduğu yerdir annenin rahmi. Sonsuzluğun sessizliğinde büyür her bebek , annesinin kalp atışlarını dinlerken. En huzurlu anın yaşandığı yer orasıdır.

İlk ayrılık işte burada başlar, rahimde. Dünyaya gözlerini açtığında insan ilk ayrılığı tadar, birlikten tekliğe, çokluktan yalnızlığa, sonsuzluktan sona varır. Annenin kucağında başlayan insan olma serüveni aşkın kucağına düşünce tekamül eder.

Sonra aşk, sevgiliyle bir olma hali bütün o süreci tekrar yaşatır insanoğluna.

Ayrılık ateşi de işte böyle bir birliğin kopuşunu, yani ilk ayrılığın mührünü taşır.

…İlk sevgiye benzeyen ilk acı, ilk ayrılık!

Yüreğimin yaktığı ateşle hava ılık,

Han duvarlarında şair tam da bundan bahseder aslında. İlk sevgi anne sevgisidir, gerisi teferruat.

 

Ayrılığı küçük bir ölüme benzeten Şükrü Erbaş da, ayrıldıktan sonra kendisini plastik bir çiçeğe benzeten Murathan Mungan da anneyle bir olma halinden tekliğe düşünce hissedilen yok olma duygusunu anlatır aslında. Bebek tam da böyle hisseder, annesi yanında değilken yokmuş gibi.

 

…geçici bir dinginlik, düzmece bir erinç
suyu boşalmış bir havuz, fişten çekilmiş bir alet kadar tehlikesiz
bakınıp dururken duvarlara
boş bir çuval gibi, çalmayan bir org gibi, plastik bir çiçek, unutulmuş bir oyuncak, eski bir çerçeve gibi, hani, unutsam eşyanın gürültüsünü, nesnelerin dünyasında kendime bir yer bulsam, dediğimiz zamanlar gibi
kendimizin içinden yeni bir kendimiz çıkarmaya zorlandığımız anlar
gibi

 

Aşk ve ayrılık hep yanyana durur, şiirlerde, şarkılarda, resimlerde. Biri yoksa diğerinin anlamı olmaz. Biri olmadığında diğeri eksik kalır.

 

Ayrılık henüz yeniyken insan zanneder ki bir daha hiç sevemeyecek, bir daha asla aynı yakınlığa kavuşamayacak. Sonra zaman geçer , öyle de olur kimisin de. Ama çoğu zaman ayrılığın acısı yatıştığında, perdeler açıldığında, kokular, renkler, sesler ve tadlar yeniden hissedildiğinde içindeki boşluk kapanmaya başlar.

 

..Zaman
Alır sizden bunların yükünü
O boşluk dolar elbet, yaralar kabuk bağlar, sızılar diner, acılar
dibe çöker. Hayatta sevinilecek şeyler yeniden fark edilir.

Bir yerlerden bulunup yeni mutluluklar edinilir.

 

Zuhuratbaba Mah. İncirli Cad. No:47 Osmancık Apt. Kat:1 daire 2, Bakırköy