Online RandevuDanışan Yorumları

Psikoterapi nedir? Seans odasında ne olur?

Psikoterapi nedir?

Psikoterapi, bireylerin duygusal ve davranışsal sorunlarının çözümünü, ruh sağlıklarının geliştirilmesi ve korunmasını amaçlayan tekniklerin genel adıdır.

50 seneyi aşkın süredir analistim ve her gelen hastanın yeni bir şeyler paylaşabilme yetisini inanılmaz buluyorum. Bazen bir hastanın o kadar çok anlatmak istediği şey oluyor ki, şaşırıp kalıyorum. Sanki analist, sadece kendi yaşamını değil, sayısız birçok kişinin hayatını yaşıyor. Sanırım ben bu şekilde ölümle bir pazarlık yapmış durumdayım; aslında birçok kişinin hayatını yaşayarak hile yapıyorum.” Dr. Jamieson Webster, Ph.D.

 

PSİKOTERAPİ ÖZEL BİR İLİŞKİDİR

İnsan olarak en temel ihtiyacımızın biriyle çok özel bir ilişki kurmak olduğunu düşünüyorum. Psikoterapi biriyle çok özel bir ilişki kurduğumuz yerdir. Bu özel ilişkinin içeriğini danışan belirler. Seans odası danışanın bilinçaltındaki anılarının ve geçmişinin sahnelendiği bir oyun alanıdır .

Psikoterapi kişiliğinize tutulan bir mercek gibidir. Diğer insanlarlarla nasıl ilişki kurduğunuzu, hangi davranışlarınızla insanları kendinizden uzaklastırdığınızı, ne yaparak sevgi almaya çalıştığınızı, diğerinin hangi davranışının sizi huzursuzluğa götürdüğünü anlamanızı sağlar.

Psikoterapide terapist aktiftir. Dinler anlar ve yorumlar. Diğer insanlarla kurduğunuz ilişkiyi terapistle de kurarsınız. Terapist sizi kendisiyle kurduğunuz iliskiden anlar.

 

PSİKOTERAPİDE KENDİNİZLE TANIŞIRSINIZ

Psikoterapinin dışarıdaki ilişkiden farkı terapistin kimliği ve kişiliğidir. Psikoterapi odasını özel bir oyun alanı yapan da budur.

Terapist fark eder ve fark ettirir kararı siz verirsiniz. Terapist görür ve anlar zamanı geldiğinde yorumlar. Terapistle kurduğunuz ilişki referans noktanız olur. Başlangıç noktanız terapi odası olur. Seans odasında aniden ofkelendiginizde bunu konuşursunuz. Dışarda aynı olayı yasadiginizda terapi odasında konustuklarinizla bağlantı kurarsınız. Kendinizi tanırsınız. Kendinizle tanışırsınız.

Sevgilerimle

Uzman Klinik Psikolog Gülcem Yıldırım

Buraya tıklayarak instagram hesabımı takip edebilirsiniz.

 

#psikolog #psikoloji #psikoterapi #psikoterapist #psikologgulcemyildirim #gulcemyildirim #terapi #terapist #klinikpsikolog #uzmanpsikolog #psikolojikdestek #psikolojikdanışmanlık #psikolojikdanışman #psikolojiksözler #psikologi #istanbulpsikolog

Zuhuratbaba Mah. İncirli Cad. No:47 Osmancık Apt. Kat:1 daire 2, Bakırköy