RandevuDanışan Yorumları

Cinsel Terapi

Cinsel Terapi Nedir? Hangi Problemlere Uygulanır?

Cinsel terapi ;kadın veya erkek olarak kişinin kendi cinsel kimliğini kabul etmesine, cinsel kimliğine uygun ve etkin davranışlar göstermesine, çiftlerin cinsel iletişimlerinin kalitesini arttırmalarına ve ilişki içinde kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olmayı hedefler. 

Cinsellik doğada kendiliğinden varolan, bir erkek ve bir kadının birbirini sevmesi ve arzulamasının sonucunda ruhsal ve fiziksel olarak bütünleşmesi, birleşmesidir. Cinsellik penis ve vajinanın birleşmesinin çok daha ötesinde, iki farklı cinsin auralarının, enerjilerinin, duygularının, bedenlerinin birleşmesidir.

Cinsellik insan beyninde limbik sistemden gelen bir dürtüdür. Bunun anlamı bütün memeliler içgüdüsel olarak cinsel ilişkiye girer, limbik sistem bütün memelilerde bulunan bir bölümdür. İnsan beynini diğer memelilerden ayıran en önemli özellik ise profontal korteks dediğimiz bölgedir. Bu bölge, düşünme, karar verme, hazzı erteleyebilme, geleceğe yatırım yapma gibi bizi insan yapan özelliklerimizi içinde barındırır.

Cinsel ilişki, sıradan bir memeli olduğumuzda kendiğinden ortaya çıkan, birbirini tamamlayan iki cinsel organın birleşmesiyken insan beyninin komplike ve çok yönlü düşünmesinin sonucunda insana has cinsel ilişki problemleri sıkça karşımıza çıkan bozuklukların başında gelir. İnsan dışında hiçbir memeli cinsel ilişki problemi yaşamaz mesela.

Ruhsal problemlerin çekirdeği cinselliktir. Ruhsal problemi olan kişilerin cinsel ilşikilerinde mutlaka problem vardır. Cinsellik özelimizdir, sadece bizim özelimiz değil eşimizin, sevgilimizin, partnerimizin de özelidir. Dolayısıyla cinsel ilişkimizi dostumuza ya da arkadaşımıza kolayca anlatamayız. Bu sebepten çoğu zaman cinsel problemlerle gelen danışanların sıkıntısı çok daha komplike, karmaşık, yorucu ve dirençli bir hal almış olur.

Aşağıda cinsel terapinin uygulanabileceği problemleri listeledim. Bu problemlerden herhangi birini yaşıyorsanız cinsel terapi desteği alabilirsiniz.

Cinsel Problemler

 • Vajinismus
 • Cinsel İsteksizlik
 • Boşalma ve Orgazm Sorunları
 • Erken Boşalma
 • Sertleşme Sorunları
 • Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
 • Kadınlarda Boşalmayı Öğrenebilme Süreci
 • Kadınlarda Erken Boşalma
 • Ağrılı ve acılı cinsel ilişki
 • Erkekte geç boşalma
 • İktidarsızlık
 • Aile, evlilik ve ilişkide cinsel sorunlar
 • Eşini arzulamama
 • Aldatma ve aldatılma
 • Cinsel ilişkiye girme korkusu
 • Kadında cinsel isteksizlik
 • Denetimsiz boşalma

 

Bakırköy Psikolog

Kişilik bozuklukları, Emdr terapisi, Bireysel psikoterapi alanlarında çalışan Gülcem Yıldırım Bakırköy Psikolog , Belikdüzü Psikolog , Bahçelievler Psikolog ilçelerinde hizmet vermektedir.

Kişilik Bozuklukları

Kişilik bozukluğu kişinin çevreye uyumunu, günlük işlevselliğini bozan, kendinde gerilim- kaygı hali oluşturup, içinde yaşanılan kültürün beklentilerinden sapma gösteren, süreklilik taşıyan bir hal alması durumunda bahsedilen bedensel, düşünsel ve ruhsal özelliklerdir....

EMDR Terapisi

EMDR, Türkçe açılımıyla Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme, güçlü bir psikoterapi yaklaşımıdır. Bugüne kadar her yaştan yaklaşık 2 milyon kişinin farklı tiplerde psikolojik rahatsızlıklarının başarıyla tedavi edilmesini sağlamıştır.

Bireysel Psikoterapi

Psikoterapi Nedir?

Bireysel Psikoterapi dediğimiz zaman yetişkin bir bireyin günlük yaşantısını etkileyen, bozan ya da sekteye uğratan her türlü ruhsal sıkıntıdan söz etmek mümkün. Normalliğin tanımı yapılırken hep şu ifade kullanılır, kişinin kendi iç dünyasıyla barışık, sosyal çevresiyle uyumlu bir hayat yaşaması.

Beylikdüzü Psikolog

Psikoterapi desteği görmek isteyen kişinin hayatında yanlış giden bir şeyler olduğunu fark etmesi ve bununla ilgili değişime açık olmasını bekleriz. Çoğu zaman bireysel terapi için başvuran danışanların arzusu iyi hissetmektir. Bu çok doğal bir istek olmakla beraber terapinin süreciyle uyuşmaz. Psikoterapiye gelen danışanlar hayatlarında yapacakları her değişiklikten sonra kötü hisseder. Bunun sebebi beynin bir konfor alanı vardır. hep aynı şeyleri yapmak ister, hep aynı yoldan yürümek ister, evde bile hep aynı koltukta oturmak ister. Dolayısıyla kişi psikoterapi sürecinde hayatıyla ilgili yaptığı her değişiklikte kaygı, korku, endişe gibi bilinmezliğin getirdiği doğal duygularla karşılaşır. Bu süreç geçici olmakla beraber kişinin terapideki beklentisiyle uyuşmazlık gösterir çoğu zaman.

Seans Odasında Ne Olur?

Psikoterapi odası kişinin zaman zaman canının acıdığı, ağladığı, üzüldüğü, şaşırdığı, farkındalığının arttığı, ilişki kurma yetisinin kuvvetlendiği kendine bakma yeridir. Kişi bu odada kendisiyle tanışır, neyi sevdiğini, hangi durumlarda öfkelendiğini, neyin onu üzdüğünü, aslında kim olduğunu görür. Uzun, keyifli, zorlu, umutlu bir yolculuktur. Bu yolculuğun sonunda ithaki(mutluluklar ülkesi) ülkesi yoktur.

Bahçelievler Psikolog

Hayat devam ettikçe kötü duygular da devam eder, kayıplar, üzüntüler, öfkeler hepsi devam eder. Psikoterapide kişi bu duygularla nasıl başa çıkacağını öğrenir. Duygularıyla savaşmak yerine onları kabul edip, varolmasını izin verip, onları seyretmeyi öğrenir. Hissettiklerinin anlamını kendi kendine bulmayı öğrenir. Arkadaşım öyle dediği için bu kadar üzüldüm, annem şöyle davrandığı için öfkelendim, bu kadar çok çalıştığım için bunaldım demeyi öğrenir.Psikoterapiden sonra çocukluğunda yaşadığı problemlerle bugün karşılaştığında duygusu daha hafif olur. Çocuklukta üzüntü veren anıların duygusu boşaldıkça kişide hafifleme, genişleme, özgürleşme duyguları olur. Psikoterapi sürecinden sonra eskisi kadar yüksek duyguları olmaz. Eskisi kadar dibe çökmez. Üzüntüsü daha az ve geçici olur. Çocukluğunda yaptığı, iyi hissettiren davranışları bulmak da psikoterapi sürecinin ilerlemesinde kişiye çok katkı sağlar. Çocukluğunuzda yaptığınız, iyi hissettiren davranışları bugün yapmak kişinin iyileşmesini sağlar. Sebebi kişinin kendisiyle bağ kurmasıdır, kendi gerçek kimliğiyle bağ kurması. Psikoterapi sürecinde bireysel psikoterapi konusunda destek verdiğim ruhsal problemleri şu şekilde sıralayabilirim; Depresyon,Kayıp ve yas terapisi,fobiler,Travma ve iyileşme,Panik Atak,Obsesif Kompulsif Bozukluk,Bağımlılık,Özgül Fobi,Sosyal Fobi,Yaygın Anksiyete Bozukluğu,Kişilik BozukluklarıZuhuratbaba Mah. İncirli Cad. No:47 Osmancık Apt. Kat:1 daire 2, Bakırköy